MENU
large_logo

Wyrok/nakaz zapłaty i co dalej, czyli jak skierować sprawę do egzekucji

Niezależnie od tego czy proces sądowy zakończył się w wyniku wydania nakazu zapłaty, wyroku czy wyroku zaocznego, czasem konieczne będzie skierowanie sprawy do komornika w celu wyegzekwowania dochodzonego pozwem roszczenia. Poniżej przedstawiamy w jaki sposób należy to uczynić.

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest natomiast m.in. prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu orzeczenie sądu zaopatrzone w klauzulę wykonalności.

Z uwagi na powyższe, wierzyciel powinien w pierwszej kolejności upewnić się, że wydane w sprawie orzeczenie jest prawomocne lub podlega natychmiastowemu wykonaniu, a następnie wystąpić do sądu, przed którym toczyło się postępowanie, z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Po otrzymaniu orzeczenia z nadaną klauzulą wykonalności wierzyciel będzie dysponował tytułem wykonawczym.

W dalszej kolejności, po uzyskaniu tytuły wykonawczego, należy skierować, do odpowiedniego komornika sądowego, wniosek o wszczęcie egzekucji. W niektórych przypadkach można wybrać dowolny organ egzekucyjny, najlepiej jednak, jeżeli wybierze się komornika z rewiru, czyli z miejsca, w którym znajduje się miejsce zamieszkania dłużnika.

Wniosek o wszczęcie egzekucji można złożyć w formie pisemnej, na formularzu urzędowym lub elektronicznie w przypadku spraw rozpoznawanych przez e-Sąd. Kodeks postępowania cywilnego wskazuje jedynie dwa wymogi jakie powinien spełniać wniosek egzekucyjny, tj. wskazanie świadczenia, które ma zostać spełnione oraz dołączenie do wniosku tytułu wykonawczego. Należy jednak pamiętać, że choć nie jest to wprost wskazane w przepisie, do wniosku w formie pisemnej zastosowanie będą miały również wymogi pisma procesowego.

W sytuacji, gdy wniosek spełnia wymogi formalne komornik podejmie odpowiednie czynności w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Jeżeli jednak wniosek będzie obarczony brakami wierzyciel zostanie przez komornika wezwany do ich uzupełnienia w odpowiednim terminie (najczęściej 7-dniowym). Jeżeli braki nie zostaną uzupełnione w wyznaczonym terminie komornik zwróci wniosek wierzycielowi.

Jeżeli pojawią się po Państwa stronie wątpliwości co do tego jak powinien wyglądać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności lub wniosek egzekucyjny, jak ustalić właściwego w sprawie komornika, a może otrzymaliście Państwo w ostatnim czasie nakaz zapłaty i chcielibyście Państwo wnieść od niego skuteczny sprzeciw w celu uniknięcia postępowania egzekucyjnego, zapraszamy do kontaktu. Chętnie wesprzemy Państwa w tych kwestiach. Dzięki temu pozostaniecie Państwo spokojni co do tego, że wasze sprawy są w odpowiednich rękach.

Autorem wpisu jest aplikant adwokacki Borys Cegłowski.