Członkowie zarządu wykazują się nie lada poświęceniem i ciężką pracą, aby sprawnie kierować organizacją. Wykonują oni codziennie szereg obowiązków i naturalnym jest, iż powinni z tego tytułu otrzymywać stosowne wynagrodzenie. Każdy zgodzi się natomiast, że nie jest to jednak typowa praca. Czy spółka powinna zatem zawrzeć z członkiem zarządu umowę o pracę?
Taka sytuacja nie jest zabroniona przez przepisy prawa. W wielu polskich spółkach tak to właśnie funkcjonuje – spółka zawiera z członkiem zarządu umowę o pracę. Umowa taka często przewiduje postanowienia dodatkowe, w stosunku do typowego wzoru umowy o pracę, zawieranego z innymi pracownikami (np. postanowienia o zakazie konkurencji w trakcie i po rozwiązaniu stosunku pracy, nakaz zachowania w tajemnicy informacji uzyskanych w toku pełnienia funkcji itd.). Nie jest to jednak jedyna dopuszczalna opcja.
W praktyce często spotyka się, iż członkowie zarządu pełnią swoją funkcję oraz pobierają z tego tytułu wynagrodzenie wyłącznie w oparciu o uchwałę o powołaniu do zarządu. W takim wypadku to właśnie uchwała odpowiedniego organu będzie określała wysokość należnego wynagrodzenia. Jest to dopuszczalne na podstawie art. 2031 ustawy Kodeks spółek handlowych (KSH) (w odniesieniu do spółki z o.o., w przypadku prostej spółki akcyjnej tą kwestię reguluje art. 30067 § 2 KSH, a w przypadku spółki akcyjnej – art. 378 § 2 KSH).
Należy także pamiętać, iż w takim wypadku członek zarządu nie podlega pod ubezpieczenie społeczne w ZUS, a jedynie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Oznacza to, iż wynagrodzenie członka zarządu zostanie pomniejszone o składkę zdrowotną (9%) oraz podatek dochodowy w odpowiedniej wysokości.
Jeżeli zdecydujecie się Państwo w Waszej spółce na zawarcie z członkiem zarządu umowy o pracę, pamiętajcie o tym, iż w spółkach kapitałowych (spółka z o.o., prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna) członek zarządu – będący osobą uprawnioną do reprezentacji spółki w stosunku do osób trzecich – nie może podpisać umowy o pracę sam ze sobą. Nie może tego zrobić także inny członek zarządu.
Przepisy KSH przewidziały ku temu specjalne rozwiązanie. W odniesieniu do spółki z o.o., zgodnie z art. 210 § 1 KSH „w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników” (w prostej spółce akcyjnej i spółce akcyjnej funkcjonuje to w analogiczny sposób – kwestię tę regulują natomiast art. 30067 i art. 379 KSH odpowiednio).
Należy mieć na uwadze powyższą regulacje, ponieważ niewywiązanie się z powyższych wymogów pociąga za sobą nieważność zawartej umowy. Oznacza to, że dana umowa nie wywoła żadnych skutków prawnych.
Jeżeli pojawią się po Państwa stronie wątpliwości co do tego jak powinna wyglądać uchwała o powołaniu danej osoby do zarządu spółki oraz przyznaniu mu stosownego wynagrodzenia albo uchwała powołująca pełnomocnika spółki do zawarcia umowy z członkiem zarządu, zapraszamy do kontaktu. Chętnie wesprzemy Państwa w tych kwestiach. Dzięki temu pozostaniecie Państwo spokojni co do tego czy uchwała lub umowa zawarta z członkiem zarządu są ważne, a członkowie zarządu będą mogli skupić się na efektywnym zarządzaniu organizacją.