Dochodzenie roszczeń pieniężnych nie od dziś stanowi nie lada wyzwanie. Konieczność sporządzenia pozwu przy zachowaniu rygorystycznych wymogów formalnych, uiszczenia opłaty od pozwu, a następnie stawiennictwa na rozprawie skutecznie zniechęca cześć osób od podejmowania tego typu kroków.
Z pomocą przychodzi elektroniczne postępowanie upominawcze (dalej jako „EPU”). Do skorzystania z EPU wystarczy mieć dostęp do komputera oraz Internetu. Postępowanie to zostało uregulowane w Kodeksie postępowania cywilnego w art. 50528 – art. 50537. W EPU można dochodzić wyłącznie roszczeń pieniężnych, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu.
Podstawową zaletą EPU jest fakt, że pozwala ono na dochodzenie roszczeń bez konieczności stawiania się w sądzie. Pozew można złożyć samodzielnie lub za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika po założeniu konta, a następnie zalogowaniu się na stronę e-Sądu (https://www.e-sad.gov.pl). Pozew składa się za pomocą elektronicznego formularza, który znacznie ułatwia jego konstruowanie. Do pozwu nie trzeba załączać żadnych dowodów – wystarczy je opisać. Następnie komunikacja między powodem i e-Sądem odbywa się wyłącznie w trybie elektronicznym. Pozwany natomiast może w terminie 14 dni złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, przy czym ma on do wyboru możliwość komunikacji tradycyjnej lub elektronicznej.
Ponadto, korzyści, jakie niesie za sobą EPU to również obniżenie kosztów postępowania oraz przyspieszenie jego przebiegu. Od pozwu wniesionego za pośrednictwem formularza na stronie e-Sądu pobiera się ¼ opłaty uiszczanej w zwykłym postępowaniu, tj. 1,25% wartości dochodzonego w pozwie roszczenia pieniężnego, nie mniej jednak niż 30 zł (art. 19 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Nakaz zapłaty może natomiast zostać wydany już w ciągu kilku dni.
Jeżeli pojawią się po Państwa stronie wątpliwości co do tego jak powinien wyglądać pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym, jaką uiścić od niego opłatę, a może otrzymaliście Państwo w ostatnim czasie nakaz zapłaty wydany przez e-Sąd i chcielibyście Państwo wnieść od niego skuteczny sprzeciw, zapraszamy do kontaktu. Chętnie wesprzemy Państwa w tych kwestiach. Dzięki temu pozostaniecie Państwo spokojni co do tego, że wasze sprawy są w odpowiednich rękach.
Autorem wpisu jest aplikant adwokacki Borys Cegłowski.