Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (dalej jako: „CRBR”) to publiczny rejestr prowadzony przez Ministra Finansów, w którym znajdują się informacje dotyczące beneficjentów rzeczywistych. CRBR powstał, aby przeciwdziałać praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Natomiast ze względu na swój jawny i nieodpłatny charakter umożliwia on też obywatelom kontrolę obrotu gospodarczego.
Kim jest beneficjent rzeczywisty?
Definicję beneficjenta rzeczywistego można znaleźć w art. 2 ust. 2 pkt 1) ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W skrócie jest nim osoba fizyczna lub osoby fizyczne, które rzeczywiście sprawują władzę nad podmiotem gospodarczym zobowiązanym do wpisu w CRBR. Sprawowanie władzy w podmiocie gospodarczym zależy natomiast od określonych okoliczności prawnych. Przyjmuje się, że w spółkach prawa handlowego władze sprawują osoby fizyczne posiadające więcej niż 25% udziałów lub akcji, albo zajmujące określone stanowiska w jej organach.
Jakie podmioty gospodarcze są obowiązane do zgłaszania informacji w CRBR?
Podmioty gospodarcze obowiązane do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i późniejszego ich aktualizowania wymienione są w art. 58 wyżej wskazanej ustawy. Zgodnie z treścią niniejszego przepisu są to:
- wszystkie spółki prawa handlowego (tj. spółki jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, proste spółki akcyjne oraz spółki akcyjne z wyjątkiem spółek publicznych),
- stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego,
- spółdzielnie oraz spółdzielnie europejskie,
- spółki europejskie,
- europejskie zgrupowania interesów gospodarczych,
- niektóre trusty.
Kiedy i jak należy dokonać zgłoszenia?
Zarówno w przypadku nowo powstałego podmiotu gospodarczego, jak i w przypadku zmiany danych podmiotu gospodarczego zgłoszonego już do CRBR, termin na zgłoszenie wynosi 14 dni od momentu wpisania nowopowstałego podmiotu do KRS lub od dnia powstania zmiany. Zgłoszenia może dokonać wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji podmiotu. Jednocześnie odpowiada ona za poprawność podanych danych pod rygorem odpowiedzialności karnej. Samo zgłoszenie jest bezpłatne i odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej CRBR (https://www.podatki.gov.pl/crbr/). Niedokonanie zgłoszenia w terminie może natomiast spowodować nałożenie na podmiot gospodarczy kary pieniężnej w wysokości do 1 mln złotych.
Jeżeli pojawią się po Państwa stronie wątpliwości co do tego czy prowadzony przez Państwa podmiot gospodarczy jest obowiązany do zgłaszania informacji w CRBR, a może zastanawiają się Państwo kogo i w jakim terminie należy zgłosić, zapraszamy do kontaktu. Chętnie wesprzemy Państwa w tych kwestiach. Dzięki temu pozostaniecie Państwo spokojni co do tego, że wasze sprawy są w odpowiednich rękach.
Autorem wpisu jest aplikant adwokacki Borys Cegłowski.